25 شهریور 1400
A A A   En
 

آزمون دشوار ساختمان ها

محمد وحدانی: بازآفرینی شهری، وام بافت فرسوده، نوسازی بافت قدیمی همگی الفاظی هستند که طی سال های اخیر به کرات در دکترین دولت ها در خصوص مناطق کمتر برخوردار شهری شنیده میشوند.
ﺳﻪشنبه، 17 تیر 1399 | Article Rating

 اما آنچه که باید در پس تمامی طرح های  تشویقی به منظور ایجاد یک قوه محرکه برای لوکوموتیو اقتصاد، یعنی صنعت ساختمان از آن غافل نشد‌؛ توجه بیشتر به جنبه های فنی است که دارای فراوانی بالایی در این مناطق هستند.
برای مثال در بخش هایی از مناطق منفصل شهری اطراف شهر قزوین و یا حتی در بخش هایی از بافت نوساز شهر قزوین وجود قنوات و یا حتی نهشته های نسبتا سست رودخانه ای که طی صدها سال گذشته برجای مانده اند، سبب بروز نشستهای نامتقارن در ساختمان ها و آسیب دیدگی آنها در سطوح مختلف شده است.
اما این نکته تمام آن چیزی نیست که ناآگاهی و نهایتا بی توجهی به آن میتواند سهم قابل توجهی از سرمایه گذاری افراد فعال در این حوزه را زایل کند.
در بافت های قدیمی علاوه بر وجود تاسیسات شهری و شریان های زیر سطحی مانند قنوات و چاه های متروک، سازندگان با مسئله خاک دستی و وجود یک پروفیل از ساختمان های بنا نهاده شده بر روی هم مواجه هستند. پس از گذشت سال ها و احساس ضرورت نوسازی در این بافت و وجود تجارب تلخی از آسیب دیدگی ساختمان های با عمر حتی کمتر از 5 سال، به نظر میرسد چشم بستن به آنچه که طبیعت و نیاکانمان در بستر زمین برای ما برجای گذاشته اند بیش از پیش گریبان گیر سازمان ها، ادارات و فعالان حوزه ساختمان شده است. در انتها باید گفت که در خصوص پیاده سازی مقررات ملی ساختمان در حوزه شناسایی های تحت الارضی حاجت هیچ استخاره نیست، چرا که ساختمان های بنا شده آزمونی دشوارتر از آنچه تاکنون به آن مبتلا بوده اند در پیش دارند.

 

ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: