دوشنبه، 12 خرداد 1399
A A A   En
طرح‌های شهری زیر ۵۰ هزار نفر باید در قزوین تعیین و تکلیف شوند

طرح‌های شهری زیر ۵۰ هزار نفر باید در قزوین تعیین و تکلیف شوند

تاریخ انتشار: 1399/02/24|   بازدید: 53 |  print

استاندار قزوین گفت: تعیین و تکلیف طرح‌های شهری زیر ۵۰ هزار نفر، از مطالبات اصلی استان قزوین از شورای عالی معماری و شهرسازی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، هدایت الله جمالی پور سه‌شنبه شب در نشست بررسی موضوعات شهری استان قزوین که با حضور فرزانه صادق مالواجرد معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی برگزار شد، افزود: اگر بتوان در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر استان تعیین تکلیف مناسبی از سوی خود استان صورت پذیرد، بدون شک توسعه متوازن و برگرفته از حقوق حفظ نیروی انسانی در استان ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: وقتی گفته می شود قزوین پایتخت تاریخی ایران است، باید مانند استان یزد و اصفهان به آن توجه شود، چون بی توجهی به توسعه در این گونه مناطق باعث می شود که بیشتر جمعیت آن از داشتن کمترین ظرفیت ها محروم شده و حتی مهاجرت کنند که در خصوص بافت های تاریخی وزارت میراث فرهنگی باید طرح بدهد و برنامه داشته باشد.

 

جمالی پور تصریح کرد: سخت گیری بی مورد و تصمیمات اشتباه مدیران در محدود کردن ضوابط در شهرهای کوچک موجب گسترش حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیر مجاز شده است؛ به عنوان نمونه در شهری مانند ضیاء آباد (واقع در شهرستان تاکستان) به دلیل برخی تصمیمات غلط با موانع متعددی روبرو هستیم، وقتی این شهر سه هزار نفری محدود می شود، جمعیت به مکان های دیگری رفته و پدیده حاشیه نشینی را دامن می زند که نتیجه آن حاشیه‌های کرج و شهرهای دیگر می‌شود.

استاندار قزوین تاکید کرد: وقتی قرار است تصمیم بگیریم، باید به هویت، تاریخ، نیازها و ظرفیت‌ها توجه کنیم، چراکه هیچ کدام این موارد قابل حذف کردن نیست و اگر امروز قرار است برای استان قزوین برنامه‌ای اجرا شود، حفظ هویت تاریخی و توسعه استان در کنار یکدیگر الزامی است.

مقام ارشد اجرایی استان قزوین با بیان اینکه متاسفانه مدیران عادت کردند که فقط مردم را ارشاد کنند، درحالی که در ارائه راهکار چندان پیشقدم نیستند، افزود: اینکه برای رفع نیازها چه مشوق هایی گذاشته شود و هویت تاریخی را چگونه حفظ کنیم، در بیشتر کشورهای توسعه یافته با قدمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساله رعایت شده و درآمد کسب می‌کنند ولی ما از این همه ظرفیت غفلت می‌کنیم و لازم است ما نیز به این سمت برویم.

هدایت الله جمالی پور در این نشست گفت: یکی از مشکلات ما این است که برخی از مدیران بخشی نگر هستند و فقط به مأموریت سازمانی خود توجه دارند در حالی که مأموریت‌ها مکمل هم هستند و تصمیماتی که گرفته می‌شود باید همه جوانب را در بر بگیرد.

وی گفت: تصمیمات ما اگر عالمانه و در چارچوب قانون و توجه به نیاز مردم باشد می‌توان امیدوار بود که مشکلات حل شود  و باید در همه تصمیم گیری ها به نیازهای مردم اهمیت دهیم و هویت تاریخی شهر قزوین و ظرفیت‌ها را در تصمیم گیری مورد توجه قرار دهیم تا ضمن حفظ هویت تاریخی شهر، رضایت شهروندان هم جلب شود.

جمالی پور تصریح کرد: اگر می‌گوئیم قزوین مرکز گردشگری است باید درست تصمیم بگیریم و از سوی دستگاه متولی طرح داشته باشیم و در چارچوب مقررات حرکت کنیم تا کارها به سامان برسد.

استاندار قزوین بیان کرد: رویکرد امروز دبیرخانه با چهار سال قبل فرق کرده و به حقوق مردم توجه بیشتری دارند البته ما قرار نیست به هر خواسته‌ای عمل کنیم اما خواسته حق مردم باید توجه شود.

استاندار قزوین اظهار داشت: در گذشته تصمیمات غلط گرفتیم و امروز تهران ۱۶ میلیون جمعیت دارد و اگر امروز ما هم درست تصمیم نگیریم آیندگان دچار چالش‌های جدی در شهر قزوین خواهند شد.

بین مخالفت‌های مشروع و نامشروع باید تفکیک قائل شد

جمالی پور خاطرنشان کرد: در استان قزوین در برخی مواقع مقاومت‌هایی خارج از عقلانیت دیده می شود، گاهی نیاز بشر این است که برخی فضاها اصلاح شوند، البته تجربه ثابت کرده برخی صداها در راستای حقوق مردم و رضایت خدا نیست، بلکه بیشتر با هدف تخریب یکدیگر و خصومت شخصی عنوان می شوند.

وی با بیان اینکه بین مخالفت مشروع و نامشروع باید تفکیک قائل شد، گفت: مخالفتی که حقوق مردم در آن دیده شود بسیار خوب است، اما برخی مخالفت ها ظلم به مردم و استان است که باید از توجه کردن به آن پرهیز کرد.

باید با تصمیمات درست از ساخت و سازهای غیرمجاز در استان پیشگیری کنیم

معاون عمرانی استاندار گفت: باید با برنامه ریزی و تصمیم گیری درست، برخوردهای حاکمیتی و همچنین توجه به نیازهای مردم از ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در نشست مشترک با معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری عنوان کرد: در خصوص اجرای سیاست کلان کشور و اقدام ملی مسکن دراستان قزوین با محدودیت تامین زمین مواجه هستیم که باید شورای عالی شهرسازی درراستای حل این مشکل مساعدت کند.

علی فرخ زاد در ادامه به نواقص موجود در طرح‌های جامع شهری اشاره کرد و گفت: متاسفانه مشاورانی که برای تهیه این طرح‌ها به کارگرفته شده است، حقوق مکتسبه را رعایت نکرده و حتی بازدیدهای فنی هم در تهیه طرح‌ها نداشته اند.

وی افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز را از مهم‌ترین معضلات استان قزوین مطرح کرد و گفت: افزایش ساخت وسازهای غیرقانونی نشان داد که هیچ شناختی از نیازهای مردمی صورت نگرفته و از طرفی هم نهادهای حاکمیتی نتوانسته اند جلوی ساخت و سازهای غیرقانونی را بگیرند.

این مسؤول اظهار داشت: جمعیت شهر قزوین طی سال‌های اخیر افزایش پیدا نکرده است، بلکه جمعیت به شهرهای اقماری رفته و در همین رابطه باید توجه به اراضی بالای اتوبان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور ‌عمرانی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: اراضی 19 شهر استان قزوین فاقد سند بوده و همین موضوع دست متخلفان را برای ساخت و سازهای غیرمجاز باز می‌گذارد که باید چاره ای برای این موضوع اندیشید.

وی اضافه کرد: در تصمیم گیری برای باغستان باید خود مالکان باغ و باغداران هم دعوت شوند و صدایشان شنیده شود.

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد