دوشنبه، 12 خرداد 1399
A A A   En
تراکم جمعیتی شهر قزوین از پایتخت بالاتر است

تراکم جمعیتی شهر قزوین از پایتخت بالاتر است

تاریخ انتشار: 1399/02/24|   بازدید: 42 |  print

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین گفت: تراکم جمعیتی شهر قزوین به دلیل بی استفاده ماندن بخشی اراضی موجود در طرح جامع شهری و توسعه بیش از حد آن در محدوده دیگر، ۱۲۲ نفر در هر هکتار بوده که از تهران بالاتر است.

 

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، ، ابراهیم مبارک قدم سه شنبه شب در نشست بررسی موضوعات شهری استان قزوین که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی و استاندار قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در طرح جامع شهر قزوین، ۶ هزار هکتار فضای شهری تصویب شده که از این مقدار، سه هزار و ۶۰۰ هکتار در پایین دست آزادراه قزوین-کرج قرار گرفته است.

این مسوول افزود: ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از طرح جامع شهر قزوین در بالای آزادراه قزوین-کرج بی استفاده واقع شده و تراکم جمعیت زیر اتوبان را به ۱۲۲ نفر در هکتار رسانده است که بالاتر از میانگین شهر تهران است.

وی به افزایش قیمت ملک در شهر قزوین اشاره کرد و گفت: افزایش تراکم جمعیت در زیر آزادراه باعث شده تا مدام درخواست افزایش تراکم ساخت و ساز مطرح شود و توسعه مرکز استان با مشکل مواجه شود.

مبارک قدم تاکید کرد: متاسفانه مشکل دیگر ما در بالای اتوبان این است که هیچ نوع زیرساختی در آن وجود ندارد و بردن این امکانات به بالای اتوبان هزینه‌ای معادل ۴۰۰ میلیارد تومان برای مدیریت شهری ایجاد می‌کند که در شرایط فعلی دولت امکان پرداخت آن وجود ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات اصلی در شهر قزوین، وجود طرح‌های توسعه و عمرانی شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر است که برای تصمیم گیری در خصوص آن ها نیاز به ورود سوی شورای عالی معماری و شهرسازی است.

مبارک قدم اضافه کرد: شهری که فقط ۲ هزار نفر جمعیت دارند، نمی تواند برای مطالبات شهری و توسعه خودش همانند شهرهای بزرگ به شورای عالی معماری و شهرسازی نگاه کند و این معضلات باید در خود استان برطرف شود.

وی تصریح کرد: محدود شدن فضاهای شهری در شال، خاکعلی، سگزآباد، معلم کلایه، دانسفهان، اسفرورین، ضیاء آباد و آوج از موضوعاتی است که به واسطه ابلاغ طرح جامعه شورای عالی شهرسازی کشور ایجاد شده و متاسفانه بیشتر موارد در این شهرها دارای سند ثبتی نیستند.

این مسوول گفت: اگر بتوانیم به این شهرها ضابطه و قانون بدهیم، امکان ساخت و ساز غیرمجاز در شهرهای کوچک کاهش یافته و بهتر می توان موضوعات و مشکلات را برطرف کرد.

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد