سه شنبه، 13 خرداد 1399
A A A   En
بازآفرینی بافت های ناکارآمدشهری باتفویض اختیار به استانها شتاب میگیرد/ضرورت توجه به ثروت آفرینی برای ساکنین و شهر در طرح های بازآفرینی

بازآفرینی بافت های ناکارآمدشهری باتفویض اختیار به استانها شتاب میگیرد/ضرورت توجه به ثروت آفرینی برای ساکنین و شهر در طرح های بازآفرینی

تاریخ انتشار: 1398/09/07|   بازدید: 56 |  print

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ابلاغ احکام اعضای هیات اجرایی استان قزوین گفت: با تفویض اختیار هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با توجه به قوانین و سیاست ها، اجرای طرح احیا و بازآفرینی بافت های فرسوده و واجد ارزش شتاب خواهد گرفت.

 

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، ستاد بازآفرینی شهری استان قزوین با حضور محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و ریاست جمالی پور استاندار و دبیری مبارک قدم مدیر کل راه و شهرسازی و همچنین حضور زرآبادی نماینده مجلس، فرخزاد معاون عمرانی، یاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.

سید محمد پژمان در این جلسه اظهارداشت: بازآفرینی به عنوان یک موضوع ملی دیده شده اما آنقدر کار بزرگ و پیچیده است که تکلیف یک دستگاه نیست تا آن را به سرانجام برساند.

وی بیان کرد: طرح بازآفرینی ‌ابعاد زیرساختی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و امنیتی دارد و همه باید کمک کنند تا بتوانیم اهداف آن را پیاده کنیم.

پژمان یادآورشد: امروز دنبال چاره جویی هستیم و باید از همه ظرفیت های استان ها برای اجرای آن بهره بگیریم تا عقب ماندگی جبران شود. 

وی بیان کرد: بازآفرینی شهری یک موضوع ملی است اما اقدام محلی می خواهد لذا هراستان باید نیازهای مختلف خود را بررسی کرده و بنای کار این باشد که نگاه ما و روشهای اجرا حتما بومی و محلی باشد. 

پژمان تصریح کرد: اگر امروز انتظارداریم طرح بازآفرینی شهری به یک  وضعیت مناسب برسد بدون شک چند صد هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که در این شرایط تامین آن در مرکز ممکن نیست و باید استانها نیز مشارکت کنند.

وی اظهارداشت: طرح بازآفرینی شعار محوری رئیس جمهور است که با دشمنی هایی که در کسب منابع درآمدی کشور رخ داده باید از توان استانها حتما استفاده شود و همت کنیم با استفاده حداکثری از توان محلی اقدام شود و منتظر اعتبارات ملی نباشید. 

پژمان اظهارداشت: رویکرد شما باید تغییر کند و به توان خود هم توجه کنید هر چند جوهره اصلی این طرح یک عزم ملی لازم دارد اما با هماهنگی و هم افزایی می توان روند کار را شتاب بخشید. 

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: در استانها مطالعه عمیق اقتصادی در بافت ها را انجام دهید و فقط لیست هزینه تهیه نشود زیرا در بسیاری از طرح ها زمان بندی دقیق نداریم و بهتر است در کار مطالعه و بازنگری در آن به خروجی اقتصادی طرح توجه شود. 

پژمان یادآورشد: از ظرفیت مناطق غافل نشوید و به درآمدهای مختلف استان خود توجه کنید و آنچه منجر به درآمدزایی می شود را شناسایی کنید و در این راه لازم است در اجرای طرحها از تحمیل هزینه های اضافی خودداری شود و مشاوران برای ارتقای سطح مناطق بافت طرح نو و جدید ارایه کنند.

وی اضافه کرد: ‌ثروت آفرینی و ارتقای منزلت اجتماعی ساکنان بافت فرسوده و ناکارآمد مهم است و در اجرای طرح های بازآفرینی توسط مشاور باید این موضوع مورد توجه باشد که بهتر است پتانسیل سایر نقاط شهر را شناسایی و بارور کنید.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور اظهارداشت:درداخل شهرها تعدادی از دستگاههای دولتی امکانات غیرقابل استفاده دارند که باید شناسایی کنید و با آزاد شدن منابع آن را در اختیار این طرح قرار دهید.

وی گفت: دستگاهها از منابع داخلی استفاده کنند و از مکانیزم محلی استفاده شود و ثروت آفرینی برای ساکنان در اولویت باشد. 

پژمان اضافه کرد: تعدیل هزینه و سرانه ها توسط مشاور جدی گرفته شود تا کارها به سرانجام برسد.

وی با انتقاد از طرح بزرگ توسعه امامزاده حسین اظهارداشت: در استان مقیاس کار را بزرگ گرفتید در حالی که باید فازبندی می شد و گام به گام جلو می رفتید و اولویت بندی می شد تا مردم ناراضی نشوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در امامزاده حسین یک طرح اقتصادی تعریف کنید تا مردم اعتماد کنند و ما هم با تفویض اختیار به استان به شهردار، معاون عمرانی و مدیر راه و شهرسازی اجازه می دهیم تا در استان تصمیم گیری شود و کارها سرعت بگیرد.

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد