سه شنبه، 13 خرداد 1399
A A A   En
ضرورت بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های استان در طرح های بازآفرینی

ضرورت بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های استان در طرح های بازآفرینی

تاریخ انتشار: 1398/09/07|   بازدید: 35 |  print

مدیرکل راه و شهرسازی: استان قزوین با داشتن ۱.۶درصد جمعیت کشور اولین شهر صنعتی کشور می باشد  و نیز  با ثبت ۱۳۰۰ اثر تاریخی و همچنین وجود باغستان های سنتی و پایتخت خوشنویسی کشور بودن و با توجه به وجود دانشگاه های مختلف ، از ظرفیت گردشگری قابل توجهی برخوردار می باشد.

 

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، ابراهیم مبارک قدم ضمن ارائه گزارشی در خصوص بازآفرینی شهری استان قزوین گفت: استان قزوین از نظر نرخ جمعیتی استان پر تراکمی هست و ما در آن با روند مهاجرت روبرو هستیم امسال حدود ۱۰۷۲ نفر از استان خارج  شده اند و یک سری مهاجرت درون شهرستانی هم داریم.

مدیر کل راه و شهرسازی افزود: ستاد بازآفرینی شهری استان قزوین با حضور محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و ریاست جمالی پور استاندار و دبیری مبارک قدم مدیر کل راه و شهرسازی و همچنین حضور زرآبادی نماینده مجلس، فرخزاد معاون عمرانی، یاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.

مبارک قدم افزود: مدیر کل راه و شهرسازی اضافه کرد: از مجموع ۲۵ شهر استان در ۱۳ شهر دارای بافت فرسوده هستیم و در مجموع  ۱۴۳۸ هکتار بافت ناکارآمد داریم که برخی دارای بافت فرسوده میانی، برخی بافت با منشا روستایی دارند.

مبارک قدم یادآورشد: در حوزه سکونت گاه غیر رسمی زیر 20 درصد مساحت شهری در شهرهای استان بافت ناکارآمد هست که  ۱۵ درصد خانوار شهری معادل ۳۱ هزار خانوار در بافت ناکارآمد سکونت دارد.

وی اظهارداشت: در قزوین بخشی از بافت میانی شهر بر بافت تاریخی منطبق است و باید در حوزه میراث فرهنگی همراهی لازم برای احیا و بهسازی صورت گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین تصریح کرد: ۱۰ محله در شهر قزوین برای اجرای طرح بازآفرینی انتخاب شده که محله سردار، بلاغی، امامزاده حسین و هادی آباد از آن جمله است که مساحت این محلات حدود ۴۵۵ هکتار است که ۱۳۰ هزار نفر جمعیت در آن سکونت دارند.

وی اظهارداشت: با توجه به قانون بودجه برای بهسازی معابر در بافت فرسوده تاکنون۵۰۰ تن قیر مصرف شده است و در سال گذشته بر اساس مدیریت معابر یک سری شهرها در اولویت قرار گرفت.

وی بیان کرد: در احیای بافتها برنامه هایی از جمله اصلاح زیرساختها، هدایت آبهای سطحی، اصلاح سیستم فاضلاب و احداث درمانگاه پیش بینی شده است.

مبارک قدم گفت: در سال گذشته برای احیای بافت فرسوده ۳۴ میلیارد تومان ابلاغ شد و ۲۵ پروژه کلید خورد که تعدادی نیمه تمام است که تکمیل آنها  ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان  لازم دارد.

وی اظهار کرد: در حوزه اقدامات مشترک برخی طرح ها مانند آب و فاضلاب شهری ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مبلغ  ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل تبصره ۱۸ برای آن پیش بینی کرده ایم. 

مدیرکل راه و شهرسازی اضافه کرد: تعهدات مشترک بین دستگاهها برای اجرای طرح توسعه امامزاده حسین(ع) حدود ۶۰ میلیارد تومان است که باید ۱۵۳ قطعه تملک شود که ۵۳ مورد باقیمانده است.

وی گفت: برای تملک و آزاد سازی در طرح توسعه امامزاده حسین(ع) تاکنون حدود۲۰ میلیارد تومان هزینه شده اما به دلیل طولانی شدن کار مشکلات ساکنان بیشتر شده است لذا  امروز مقرر شد آزادسازی محوطه صحن در اولویت باشد و با دریافت مجوز ماده ۸  بتوان با تامین منابع برای سایر بخشها اعتبار لازم را تهیه کرد.

مبارک قدم در ادامه اظهارداشت: وضعیت مسکن استان نرمال است و نرخ خانوار ۱.۳ بوده که تولید مسکن کاهش یافته و برای هر ۱۰۲ خانوار شهری ۱۰۰ واحد داریم.

وی گفت: سهمیه تسهیلات مسکن استان ۴۵۰ واحد است که ۳۸۰ واحد تشکیل پرونده شده و ۶۶ فقره به بانک معرفی شده که ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سهم اعتبارات آن است.