25 شهریور 1400
A A A   En

 

           

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifقطعه زمین یا ملکی دارم می خواهم آن را تغییر کاربری نموده و سطح اشغال و تراکم آن را افزایش دهم چه مراحی را باید انجام دهم؟

 

در صورتی که زمین شما در داخل محدوده شهر واقع شده است باید به شهرداری مربوطه مراجعه نمایید تا در صورت قابل توجیه بودن درخواست شهرداری مدارک را تکمیل و به این اداره کل جهت طرح در کمیسیون ارسال نماید. (پرونده های های مربوط به کلیه شهرهای استان قزوین به غیر از شهرستان قزوین در اداره راه و شهرسازی شهرستان مربوطه بررسی و در صورت قابل طرح بودن درخواست و کامل بودن مدارک جهت طرح در کمیسیون به این اداره کل ارسال می گردد.)

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifآیا برای نوسازی واحد مسکونی در بافت فرسوده میتوان تسهیلات بانکی دریافت نمود؟

 

بلی – با داشتن سند مالکیت برای واحد مسکونی فرسوده وقابل تخریب وصدور پروانه ساختمانی ، میتوان به یکی از بانکهای عامل مراجعه ونسبت به دریافت تسهیلات ساخت اقدام نمود.

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifچگونه از وضعیت قرارگیری در محدوده بافت فرسوده مطلع شویم؟

 

با مراجعه به اداره کل راه وشهرسازی - اداره عمران وبهسازی شهری میتوان از وضعیت قرارگیری در محدوده بافت مطلع شد.

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifچرا باید در بافتهای فرسوده بازسازی نمود؟

 

اکثر زیرساختها وتاسیسات واقع در محدوده مذکور فرسوده وقدیمی میباشد و هنگام وقوع زلزله بیشترین آسیب به این مناطق وارد می شود لذا نوسازی وبهسازی بافتهای فرسوده فرصت مناسبی برای باز گشائی معابر وتجدید زیر ساختها میباشد.

 

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifØ چه لزومی دارد که تمامی طرح ها ( حتی طرح های کشاورزی و دامداری) به آن اداره کل ارسال گردد؟

 

مطابق با مقررات و آیین نامه های شهرسازی و معماری، هرگونه اقدام عمرانی بر روی زمین و تأثیرگذاری بر حیطه سرزمینی، بعنوان تغییر در نحوه کاربرد زمین محسوب می گردد و لزوماً نیازمند بررسی از کلیه جهات در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی جهت انطباق با طرح های مصوب فرادست از جمله طرح مجموعه شهری، طرح جامع ناحیه ای و ... می باشد.

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifØ برای شروع ساخت پروژه خود در شهرستان بوئین زهرا یا شهرستان ..... چگونه باید اقدام نمایم؟

 

ساخت هر پروژه در خارج از محدوده شهرها، نیازمند بررسی و طرح در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی می باشد و برای این کار ابتدا باید مدارک لازم را به امور اراضی شهرستان خود تحویل نموده تاآن اداره مدارک را به مدیریت امور اراضی استان ارسال نماید و مابقی سیر روال پرونده مطابق با چارت گردشکار پر.نده های کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی در لینک پیوست می باشد.

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifØ چه مدارکی برای طرح موضوع در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی مورد نیاز است؟

 

§ - سند مالکیت

§ - معرفی نامه مدیریت امور اراضی

§ - موافقت اصولی

§ - پاسخ استعلام آب منطقه ای جهت میزان آب تخصیص یافته

§ - نقشه موقعیت پلاک دارای مختصات جغرافیایی U.T.M

CD - حاوی عکس های زمین

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifروند بررسی و تصویب طرح جامع و طرح تفصیلی به چه شکلی می باشد؟

 

در واقع طرح جامع، برنامه ای است که به صورت راهنما عمل می کند و خط مشی کلی سیاست های توسعه شهری را تعیین می کند. در نقشه های طرح جامع – که معمولا در مقیاس ۱:۱۰۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰ تهیه می شود – محل استقرار و توزیع کاربری های شهری عمده (مثل کاربری های آموزشی، بهداشتی و فضای سبز)، تراکم های جمعیتی، حدود حریم ها و محدوده های شهری (موجود و پیشنهادی) و مسیر توسعه آینده شهر، توسط علایم و رنگ ها نشان داده می شوند.

گزارش طرح جامع نیز حاوی اطلاعاتی درباره اوضاع جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی شهر، ضوابط و مقررات کاربری اراضی، شبکه معابر و تاسیسات زیرساختی است. "طرح جامع به سفارش وزارت راه و شهرسازی و توسط مهندسان مشاور تهیه می شود و پس از تصویب در کارگروه تخصصی امور زیر بنایی شهرسازی و شورای برنامه ریزی استان به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می رسد" .

اما طرح تفصیلی – چنان که از عنوان آن پیداست – جزئیاتی را شامل می شود که طرح جامع به آن ها به صورت کلی پرداخته است.

مطالعات تهیه طرح تفصیلی، متعاقب طرح جامع صورت می پذیرد و در حقیقت، تنظیم برنامه های مفصل و اقدامات جزئی و دقیق در مناطق و محلات شهری و همچنین طراحی آن ها را به عهده دارد.

علاوه بر این، تکلیف تمامی قطعات زمین را به لحاظ کاربری، تراکم ساختمانی و گذربندی مشخص می کند و به عنوان یک سند در دستور کار شهرداری قرار می گیرد.

"بررسی و تصویب طرح های تفصیلی به عهده کمیسیون ماده ۵ هر استان است و در صورت مغایرت طرح تفصیلی با طرح جامع، مرجع نهایی تصویب، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خواهد بود".

 

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifمرجع تصويب طرح هاي جامع شهري چه کسی است؟

 

بر اساس بند (3) ذيل ماده (2) قانون تاسيس شورايعالي شهرسازي و معماري » شورايعالي مرجع « تصويب نهايي» طرح هاي جامع ميباشد. در متن اين ماده قانوني اشاره اي به امكان و اختيار تفويض وظيفه توسط شورا به غير نشده است.

 

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifاهمِّ شرح وظايف مديريت شهرسازي و معماري اداره کل راه و شهرسازی استان را ذکر نمایید؟

 

1-راهبري و نظارت بر امر اجراي ضوابط و مقرّرات شهرسازي و معماري(مصوّبات شوراي‏عالي شهرسازي و معماري ايران).

2-راهبري و نظارت بر تهيّه و اجراي طرح‏هاي توسعه و عمران(جامع)ناحيه، مجموعهشهري و جامع شهري ، طرح‏هاي تفصيلي، طرح‏های جامع- تفصیلی و طرح‏هاي معماري و طرّاحي شهري و...

3-راهبري و نظارت بر اجراي آئين نامه هاي مربوط به نحوه‏ی بررسي و تصويب طرح‏هاي توسعه عمران محلّي و ناحيه اي، منطقه اي و ملّي، مقررات شهرسازي و معماري كشور و همچنين استفاده از اراضي و احداث بنا و تاسيسات در خارج از محدوده قانوني و حريم شهرها.

4-راهبري دبيرخانه‏‏های کارگروه تخصّصی امور زیربنایی و شهرسازی و كميسيون ماده 5 در استان.

5-راهبري و نظارت بر طرح‏هاي مطالعاتي و تحقيقاتي در سطوح محلّي.

6-نظارت بر تنظيم قرارداد با مهندسين مشاوربه منظور تهيه طرح‏هاي توسعه و عمران (جامع) ناحيه،مجموعه هاي شهري و جامع شهر، تفصيلي، جامع- تفصیلی ، طراحي شهري و معماري و طرح‏هاي مطالعاتي و تحقيقاتي.

7-شركت در كميسيون‏ها،كميته ها، شوراهاي مربوطه حسب قوانين و آئين نامه هاي موضوعه.

8-همكاري و هماهنگي با ساير دستگاههاي ذيربط استاني در راستاي وظائف مرتبط با بخش شهرسازي و معماري.

9-راهبري و نظارت بر كليه امور مربوط به بخش شهرسازي و معماري در استان.

 

 

http://qmrud.ir/images/action.gifانواع طرح‌هاي توسعه و عمران را نام برده و مختصری تشریح نمایید؟

 

طرح كالبدي ملي: با هدف مكانيابي براي گسترش آينده شهرهاي موجود و ايجاد شهرها و شهرك‌هاي جديد،‌ پيشنهاد شبكه شهري آينده كشور يعني اندازه شهرها، چگونگي استقرار آنها در پهنه كشور و سلسله مراتب ميان شهرها به منظور تسهيل و مديريت سرزمين و امر خدمت رساني به مردم و پيشنهاد چارچوب مقررات ساخت و ساز در كاربري‌هاي مجاز زمين‌هاي سراسر كشور.

 

طرح جامع سرزمين: طرح جامع سرزمين، طرحي است كه شامل استفاده از سرزمين در قالب هدف‌ها و خط مشي‌هاي ملي و اقتصادي از طريق بررسي امكانات و منابع و مراكز جمعيت شهري و روستايي كشور و حدود و توسعه و گسترش شهرها و شهرك‌هاي فعلي و آينده و قطب‌هاي صنعتي و كشاورزي و مراكز جهانگردي و خدماتي بوده و در اجراي برنامه‌هاي عمراني بخش‌هاي عمومي و خصوصي ايجاد نظم و هماهنگي نمايد.

 

طرح كالبدي منطقه‌اي: با هدف مكانيابي براي گسترش آينده شهرهاي موجود و ايجاد شهرها و شهرك‌هاي جديد،‌ پيشنهاد شبكه شهري آينده كشور يعني اندازه شهرها، چگونگي استقرار آنها در پهنه كشور و سلسله مراتب ميان شهرها به منظور تسهيل و مديريت سرزمين و امر خدمت رساني به مردم و پيشنهاد چارچوب مقررات ساخت و ساز در كاربري‌هاي مجاز زمين‌هاي سراسر كشور

 

طرح توسعه و عمران (جامع) ناحيه‌اي: اين طرح در اجراي وظايف محول شده در قانون تغيير نام وزارت آباداني و مسكن به وزارت مسكن و شهرسازي و تعيين وظايف آن - مصوي 1353- و تصويبنامه شماره 70971/ت407 ه مورخ 5/11/1373 هيات وزيران، به منظور تدوين سياست‌ها و ارائه راهبردها در زمينه هدايت و كنترل توسعه و استقرار مطلوب مراكز فعاليت، مناطق حفاظتي و همچنين توزيع متناسب خدمات براي ساكنان شهرها و روستاها در يك يا چند شهرستان كه از نظر ويژگي‌هاي طبيعي و جغرافيايي همگن بوده و از نظر اقتصادي، اجتماعي و كالبدي داراي ارتباطات فعال متقابل باشند، تهيه مي‌شود.

 

طرح مجموعه شهري: اين طرح بر اساس مصوبه شماره 9860/ت 15311/ه مورخ 13/8/1374 هيات وزيران براي شهرهاي بزرگ و شهرهاي اطراف آنها تهيه مي‌شود.

 

طرح جامع شهر: طرح جامع شهر عبارت از طرح بلند مدتي است كه در آن نحوه استفاده از اراضي و منطقه‌بندي مربوط به حوزه‌هاي مسكوني، صنعتي، بازرگاني، اداري و كشاورزي و تأسيسات و تجهيزات و تسهيلات شهري و نيازمندي‌هاي عمومي شهري، خطوط كلي ارتباطي و محل مراكز انتهايي خط (ترمينال) و فرودگاه‌ها و بنادر و سطح لازم براي ايجاد تأسيسات و تجهيزات و تسهيلات عمومي مناطق نوسازي، بهسازي و اولويت‌هاي مربوط به آنها تعيين مي‌شود و ضوابط و مقررات مربوط به كليه موارد فوق و همچنين ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهاي تاريخي و مناظر طبيعي، تهيه و تنظيم مي‌گردد. طرح جامع شهر بر حسب ضرورت قابل تجديدنظر خواهد بود.

 

طرح تفصيلي: طرح تفصيلي عبارت از طرحي است كه بر اساس معيارها و ضوابط كلي طرح جامع شهر نحوه استفاده از زمين‌هاي شهري در سطح محلات مختلف شهر و موقعيت و مساحت دقيق زمين براي هر يك از آنها و وضع دقيق و تفصيلي شبكه عبور و مرور و ميزان تراكم جمعيت و تراكم ساختماني در واحدهاي شهري و اولويت‌هاي مربوط به مناطق بهسازي و نوسازي و توسعه و حل مشكلات شهري و موقعيت كليه عوامل مختلف شهري در آن تعيين مي‌شود و نقشه‌ها و مشخصات مربوط به مالكيت بر اساس مدارك ثبتي تهيه و تنظيم مي‌گردد.

 

طرحهاي بهسازي، نوسازي، بازسازي و مرمت بافت‌ها: طرح‌هاي بهسازي، نوسازي، بازسازي و مرمت بافت‌ها طرح‌هايي هستند كه براي بهسازي، نوسازي و بازسازي محلات شهر اعم از قديم، جديد و يا مساله‌دار به عنوان طرح تفصيلي بخشي از بافت موجود شهر تهيه مي‌شوند.

 

طرح آماده‌سازي توسعه‌هاي جديد در شهرها: اين طرح‌ها شامل مجموعه عمليات لازم براي مهيا نمودن زمين جهت احداث ممكن و تأسيسات لازم مربوط مطابق قانون زمين شهري و آيين نامه‌هاي اجرايي آن است و به عنوان طرح تفصيلي توسعه‌هاي جديد شهري تهيه مي‌گردد.

 

طراحي شهري: طراحي شهري دانشي است كه ارتقاي كيفيت محيط را بر اساس ادراك و رفتار مردم كارشناسان و مديران ملحوظ دارد. ( ماخذ: بيانيه پاياني همايش سيما و منظر شهري تجارب جهاني و چشم انداز آينده 28/11/82 )

 

طرح هادي شهري: طرح هادي شهري عبارت از طرحي است كه در آن جهت گسترش آتي شهر و نحوه استفاده از زمين‌هاي شهري براي عملكردهاي مختلف به منظور حل مشكلات حاد و فوري شهر و ارايه راه‌حل‌هاي كوتاه مدت و مناسب براي شهرهايي كه داراي طرح جامع نمي‌باشند، تهيه مي شود.

 

طرح شهرهاي جديد: عبارت است از طرح‌هايي كه براي ايجاد شهرهاي جديد طبق تعريف ماده (1)تصويب نامه شماره2340/ت276هـمورخ25/6/1371در قالب طرح هاي كالبدي ملي و منطقه اي و جامع ناحيه‌اي ضرورت و مكان ايجاد آنها با سقف جمعيتي و نوع فعاليت معين به تصويب شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران خواهد رسيد و متعاقب آن و مانند ساير شهرها بايستي براي آنها طرح جامع و تفصيلي تهيه شود.

 

طرح شهرك‌هاي مسكوني: طرح شهرك‌هاي مسكوني طرحي كه براي ايجاد يك مركز جمعيتي جديد در خارج از محدوده قانوني و حريم شهرها ـ مصوب 1355 ـ تهيه مي شود.

 

طرح هادي روستا: عبارت از طرحي است كه ضمن ساماندهي و اصلاح بافت موجود ميزان و مكان گسترش آتي و نحوه استفاده از زمين براي عملكردهاي مختلف از قبيل مسكوني، توليدي، تجاري و كشاورزي و تأسيسات و تجهيزات و نيازمندي‌هاي عمومي روستايي را حسب مورد در قالب مصوبات طرحهاي ساماندهي فضا و سكونتگاههاي روستايي يا طرحهاي جامع ناحيه اي تعيين مي نمايد.